Współczesna medycyna coraz bardziej dostrzega korelację pomiędzy stanem zdrowia, a dietą. Jedzenie pełnowartościowych, nisko przetworzonych produktów korzystnie wpłynie na nasze samopoczucie i zdrowie. Kształtując naszą dietę, powinniśmy się skupić na dostarczeniu organizmowi odpowiedniej ilości kalorii, witamin, mikro i makro składników.
Miedź – pamiętaj o niej a przestaniesz narzekać na swoje zdrowie
O tych ostatnich dwóch grupach, zapomina się najczęściej. A nawet nie wiemy, że nasze złe samopoczucie, czy chociażby osłabiona odporność, może świadczyć właśnie o niedobrze pewnych pierwiastków. Poruszymy dziś temat miedzi.
Po co nam miedź?
Chroni nas przed wieloma schorzeniami jak np. osteoporoza. Korzystnie wpływa na pracę mózgu. Hamuje rozwój bakterii. Miedź bierze udział w syntezie hemoglobiny i uczestniczy w transporcie tlenu. Miedź wpływa na zdolność myślenia, zapamiętywania i kreatywność. Zapobiega chorobom serca i układu krążenia.
Uczestniczy w syntezie białek, w tym elastyny i kolagenu. O niedobrze miedzi może świadczyć problem z koncentracją i zapamiętywanie oraz częste infekcje.
Jak zatem zadbać o prawidłową ilość miedzi w naszym organizmie?
Prawidłową ilością jest od 75mg do 150mg. By utrzymać taką ilość należy suplementować się odpowiednimi produktami. Kakao, nasiona słonecznika, pestki dyni, wątroba wieprzowa. To tylko przykłady produktów bogatych w miedź. Możemy ją znaleźć także w gorzkiej czekoladzie, chlebie źytnim czy w kaszy gryczanej. Dbanie o prawidłową ilość miedzi w organiźmie da nam wiele pozytywnych efektów. Polepszy działanie naszego mózgu. Zwiększy kreatywność i poprawi koncentrację. Należy jednak pamiętać, że nawet najbezpieczniejsza substancja w nadmiarze może zmienić się w zabójczą truciznę.
Nadmiar miedzi jest równie niebezpieczny co jej niedobór. Największe jej zasoby, są gromadzone w wątrobie, mózgu i rogówce oka, co w przypadku nadmiaru może skutkować uszkodzeniem tych narządów. Dlatego każde stosowanie różnego rodzaju preparatów z miedzią należy należy skonsultować z lekarzem, który dostosuje odpowiednie dawki i czas zażywania suplementów. Jeżeli chcemy dobrze się czuć, a przede wszystkim, zadbać o nasze własne zdrowie, powinniśmy przywiązywać wagę do tego, co jemy i w jakich ilościach.
Być może lekarstwem na twoje problemy zdrowotne nie będzie lekarstwo, a tabliczka czekolady
Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego starajmy się przywiązywać wagę do naszej diety, ponieważ to podstawa naszego zdrowia.
Więcej artykułów o zdrowym stylu życia, znajdziesz w serwisie https://www.oblawa.pl/.