Zwykliśmy zakładać, że komplementy dla każdego są przyjemne i warto dawać je za każdym razem, gdy uznamy, że warto kogoś za coś pochwalić. Jednocześnie jednak sami czasami zwyczajnie nie mamy ochoty na słuchanie komplementów. Jak się okazuje, że każdy komplement zadziała u każdego tak samo i nie wszyscy w ogóle chcą, aby ktokolwiek ich komplementował, zwłaszcza jeśli jest to obca osoba.
To nie zawsze wina humoru
Faktem jest, że gdy mamy zły dzień, nie lubimy za bardzo słuchać, jak to się komuś podobamy. Oczywiście wtedy również możemy powiedzieć komplement, który spodoba się smutnej czy zdenerwowanej osobie, ale generalnie nie są to stany, w których komplementy są wskazane. Lepiej skupić się wtedy na realnym poprawieniu komuś humoru, niż na dawaniu pochwał, które mogą brzmieć dla tej osoby sztucznie. Jednak nie zawsze wynika to z samego humoru. Tak naprawdę może to być wina realnych problemów, które dotykają obecnie naszego znajomego czy partnera. W takim wypadku komplementy mogą wydać się trywialne, a reakcja na nie agresywna.
Nigdy nie wiesz, gdzie kogoś boli
Komplementowanie ma to do siebie, że przeważnie dotyka naszego wyglądu. Kiedy więc nimi rzucamy, nigdy nie wiemy, czy nie trafimy w jakiś czuły punkt.
Tak naprawdę nigdy nie możemy mieć pewności, że nasz komplement nie wywoła reakcji zupełnie odwrotnej, niż zamierzaliśmy, czyli czy kogoś nie zawstydzimy albo nie przypomnimy mu o jakichś jego kompleksach. Ważne jest, aby nie przesadzić z komplementami. Jeśli widzimy, że dana osoba niezbyt cieszy się na nasze pochwały, lepiej sobie odpuścić i nie próbować chwalić jej na siłę z nadzieją, że w końcu uda nam się wywołać uśmiech na jej twarzy. Musimy sobie uświadomić, że nigdy nie wiemy, co dzieje się tak naprawdę z drugą osobą.
Nie każdy lubi komplementy
Jak można nie lubić komplementów, przecież to strasznie miłe, kiedy ktoś komplementuje nasz wygląd czy charakter. Problem z tym, że nie do końca tak działa. Wiele osób jest przeczulonych na konkretny typ komplementów. Są osoby, które nie lubią, jak inni chwalą ich pracę w zakresie, na którym bardzo dobrze się znają. W końcu kiedy ktoś chwali nas za to, jak świetnie się ubraliśmy, a my od 10 lat profesjonalnie zajmujemy się modą, to taki komplement może nas zirytować albo zupełnie nas nie obejść.
Dużo lepiej pochwalić coś nieoczywistego, na przykład dobór perfum, bo dzięki temu będziemy dla danej osoby bardziej autentyczni i wyjątkowi.
O psychologii ludzkiej więcej artykułów znajdziesz w serwisie https://www.zachodnie.pl/.