Sauna na włosy: przebieg zabiegu i jego efekty

Sauna na włosy: przebieg zabiegu i jego efekty

Sauna na włosy to zabieg, który znajduje się w ofercie wielu salonów fryzjerskich. Jest on proponowany przede wszystkim tym osobom, które chciałyby wzmocnić i nawilżyć swoje włosy. Jakie efekty można uzyskać dzięki saunie i jak wygląda taki zabieg? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Przebieg zabiegu
Sauna do włosów to urządzenie w kształcie kopuły, trochę większe od tradycyjnej suszarki fryzjerskiej. Oprócz wielkości od zwykłej sauny różni ją także temperatura, która wynosi 40 st. C, tak więc jest bezpieczna dla włosów. Zabieg z wykorzystaniem tego urządzenia rozpoczyna się od dokładnego umycia włosów. Następnie fryzjer nakłada na nie kosmetyk dostosowany do indywidualnych potrzeb klienta. W przypadku dłuższych włosów konieczne bywa ich upięcie. Po aplikacji kosmetyku zasiada się pod sauną, z tyłu której znajduje się specjalny pojemnik wypełniony wodą. Kiedy zostanie ona nagrzana, pod kopułę przedostaje się para wodna. Czas trwania takiej parówki wynosi około 20 minut. Na koniec włosy spłukuje się na przemian ciepłą i chłodną wodą, co prowadzi do zamknięcia ich łusek.
Efekty zabiegu
Sekretem skuteczności sauny jest połączenie wilgoci i ciepła, które zmiękcza łuskę włosa, umożliwiając wniknięcie w głąb łodygi aktywnym składnikom, znajdującym się w kosmetykach. Podczas zabiegu zazwyczaj wykorzystuje się preparaty zawierające keratynę i D-pantenol. Dzięki temu włosy zostają nawilżone i wygładzone. Stają się mocniejsze i poprawia się ich elastyczność. D-pantenol pobudza wzrost włosów i stymuluje ich odbudowę, a dodatkowo zabezpiecza przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Dla uzyskania satysfakcjonujących rezultatów zaleca się wykonanie serii kilkunastu zabiegów w odstępach około jednego tygodnia. Efekty są jeszcze lepsze wtedy, gdy sauna na włosy zostanie połączona z innymi zabiegami pielęgnacyjnymi, na przykład z peelingiem skóry głowy.
Domowa sauna na włosy
Istnieje domowa wersja zabiegu, która nie wymaga korzystania ze specjalistycznego urządzenia. Potrzebna jest natomiast miska wypełniona gorącą wodą, foliowy czepek i odpowiedni kosmetyk pielęgnacyjny. Podobnie jak w salonie fryzjerskim, należy rozpocząć od umycia włosów i aplikacji kosmetyku. Następnie nakłada się na włosy czepek i ustawia głowę nad miską z parującą wodę. Po 15-20 minutowej parówce włosy spłukuje się, wykorzystując na przemian ciepłą i letnią wodę. Oczywiście, można także zakupić własną saunę do włosów. Ceny takich urządzeń zazwyczaj wahają się w granicach od 500 do 2000 zł.