Dlaczego sen jest tak ważny? Nie tylko daje wypocząć. We śnie nasz mózg przetwarza i archiwizuje zdobyte w dzień informacje.
Bezsenność i leki na bezsenność – tego nie wiedziałeś
Problemy ze snem mogą przyjąć cztery postaci: utrudnionego zasypiania, brak ciągłości i wczesnego budzenia się. Nie oznacza to jeszcze problemów z bezsennością. Aby ją można było zdiagnozować problemy muszą utrzymać się co najmniej przez miesiąc i powtarzać się co najmniej trzy razy w tygodniu. Jeśli trwają krócej, zwykle są efektem stresu. Wtedy sen sam się reguluje. Jeśli bezsenność utrzymuje się, powinniśmy zwrócić się do lekarza rodzinnego, lub udać się do poradni zaburzeń snu.
Jak sobie radzić z bezsennością?
Ogólna zasada brania leków na sen jest taka: zawsze według wskazań lekarza. Farmakoterapia bezsenności opiera się na kilku rodzajach leków przepisywanych przez lekarza. Są to leki tzw. leki Z, zawierające takie substancje jak: zolpidem, zopiklon i zaleplon. Każda z nich ma inne właściwości, a to znaczy, że nie powinny być stosowane zamiennie. Nadają się one do leczenia bezsenności krótkotrwałej i używa się je sporadycznie inaczej prowadzą do uzależnienia.
Kolejną grupą leków są pochodne benzodiazepiny. Przyjmuje się je w przypadku, gdy brak snu związany jest z silnym stresem. zmieniają one strukturę snu czyli powodują, że mózg w nocy nie działa, jak powinien: wywołują problemy z pamięcią, zaburzają równowagę. Przewlekłe stosowanie benzodiazepin zwiększa śmiertelność, ryzyko upadków i otępienia.
W terapii wykorzystuje się też leki przeciwdepresyjne, ale w mniejszych dawkach niż zalecane przy depresji. Nie powodują one uzależnienia i mogą być przyjmowane przez długi czas. Można je odstawić bez problemu.
Więcej rzetelnych artykułów na temat zdrowia psychicznego człowieka, znajdziesz w serwisie https://www.interesujace.pl/.