Wody geotermalne to nie tylko źródło zdrowia, lecz także i pieniędzy. Zlokalizowanie leczniczych wód w danym rejonie, przyczynia się do znacznego wzrostu atrakcyjności danego terenu. Doskonale wiedzą o tym włodarze miast, którzy chętnie współpracują z prywatnymi inwestorami. Pozyskiwanie wód geotermalnych to szansa na poszerzenie oferty wypoczynkowej oraz biznesowej rejonu.
Inowrocław to miejsce, które doskonale wykorzystało uzdrowiskowe tradycje regionu. Inowrocławska Terma to obiekt oddany do użytku w 2013 roku. Do terapeutycznych kąpieli, wykorzystuje się wodę z odwiertu o głębokości około 500 m. Lecznicza woda korzystnie wpływa na rozszerzanie porów skóry, dzięki czemu uwalniane są, znajdujące się w organizmie toksyny, a wchłaniają minerały solankowe. Termy składają się z dwóch części: zewnętrznej oraz wewnętrznej. Na części zewnętrznej znajdziemy:
1. Wydzieloną nieckę basenową dla małych dzieci o głębokości nieprzekraczającej 30 cm wraz z infrastrukturą przystosowaną do korzystania przez najmłodszych klientów.
2. Basen rekreacyjny o głębokości: 110 – 160 cm, z wydzielonymi dwoma torami
Na terenie obiektu znajdują się liczne atrakcje, mające na celu wzmocnienie działania solanki. Są to m.in. grzybek, ławka do hydromasażu, kaskada wodna oraz rzadko spotykane przeciwprądy.
Niewątpliwą atrakcją tego obiektu jest zamykany dach oraz oświetlenie ledowe. Dobrze skonstruowany oraz przejrzysty cennik zachęca to wypoczywania w tym miejscu.
Kolejnym miejscem, które doskonale wykorzystuje zasoby natury, są Termy Uniejów. Do wypełnienia basenów, wykorzystywana jest woda wydobywana z głębokości około 2000 metrów. Charakteryzuje ją niska mineralizacja oraz dość wysoka temperatura.
Termy Uniejów są miejscem dla klientów wielopokoleniowych. Atrakcje przygotowane dla dzieci, zajmą je przez cały dzień. Rodzicom, którzy mają starsze pociechy, spodobają się miejsca relaksu oraz wodny bufet. Seniorom do gustu przypadną solankowe baseny oraz tężnia. Solankowe szaleństwa wodne, wpływają korzystnie na cały organizm, począwszy od regeneracji skóry poprzez uwolnienie z napięć psychicznych. Obiekt podzielony jest na strefę zewnętrzną oraz wewnętrzną. W strefie zewnętrznej znajdują się:
niecki basenowe:
1. Basen solankowo-uzdrowiskowy o głębokości 1,2 m
2. Basen dziecięcy o zmiennej głębokości: 0,5 – 1,2 m
3. Basen sportowy o długości 25 m
4. Basenik solankowy o głębokości 1,1 m
5. Rwąca rzeka o głębokości 1,1 m
6. Wyspa z whirpoolem
7. Zjeżdżalnie
8. Basen rekreacyjny w kształcie banana – głębokość poniżej 1,3 m
9. Wydzielony brodzik dla dzieci z bajkowym zamkiem – o głębokości 60 cm
strefy wypoczynku:
1. Gastronomia zlokalizowana w zatoce
2. Taras dla osób chcących odpocząć od nadmiaru wodnych szaleństw
Z kolei w strefie wewnętrznej do dyspozycji klientów oddano:
1. Basen, którego dodatkową atrakcją jest ogromny piracki statek- głębokość 0,5 -1,2 m
2. Tężnię solankową, szczególnie wskazaną osobom starszym
3. Basen solankowo- uzdrowiskowy
Na uwagę zasługuje dodatkowy czas 15 minut na przebranie i przygotowanie się do kąpieli.
Oba kompleksy wykorzystują bogate tradycje uzdrowiskowe wód znajdujących się pod powierzchnią ziemi. Atrakcyjne położenie oraz dogodna baza hotelowa są niewątpliwym atutem tych miejsc.